
Coaching beszélgetés
Ha még nem voltál coach-nál, bizonyára érdekel, hogyan zajlik a coaching folyamat.
Ha elhatároztad magad, hogy hozzám fordulsz, telefonon vagy e-mailen időpontot egyeztetünk.
Ismerkedés
Az első kb. 20-30 perces találkozó lehet személyes, vagy ha azt preferálod, online is. Ezt az alkalmat elsősorban arra szánjuk, hogy megismerjük egymást, ha még nem voltál coach-nál mesélek arról, hogy mi az a coaching, hogy zajlik, és természetesen megválaszolom az első körben felmerülő kérdéseidet.
Az ismerkedő alkalom során, vagy azt követően eldöntöd, hogy szeretnél-e velem dolgozni, én vagyok-e az, akinek meg tudsz nyílni, bízol-e abban, hogy megfelelően támogatlak majd.
Ez nagyon fontos momentum, mert nincs tanulás, fejlődés, ha a kapcsolat közöttünk nem optimális.
Ha mellettem döntöttél, egyeztetjük a célod, amit szeretnél elérni. Szót ejtünk a keretekről is: coach-ként mi a feladatom, kötelességem (pl. titoktartás), s megállapodunk abban, mikor, milyen gyakran, hol fogunk találkozni.
Ülések és folyamat
Az üléseket tudjuk személyesen tartani, ennek több előnye van a coaching szempontjából, de ha távolról kapcsolódnál, online platformon az is megoldható. Bár ezt korábban nem preferáltam, a pandémia alatti tapasztalataim azt mutatták, hogy a coaching így is tud működni.
A coaching folyamat célkitűzéssel indul. Fontos, hogy ne “csak úgy” beszélgessünk, hanem afelé a célod felé haladjunk, amely iránt Te magad elköteleződtél.
Az nem baj, ha az első alkalommal még nincs meg pontosan a célod, csak azt érzed, hogy nem jól mennek a dolgok, nem vagy teljesen jól, nem felhőtlen a helyzet a munkahelyeden vagy kapcsolatod/lataid a magánéletedben. Akkor az egyik feladatunk az lesz, hogy megvizsgáljuk, mire van szükséged, s végső soron milyen célt jelölsz ki magadnak, amely elérésével megoldásra lelsz.
Általában kétheti ülésekre van szükség, gyakrabban azért nem érdemes beszélgetnünk, mert a tudatosult működésedet megfigyelni, esetenként az újonnan elsajátított technikát, módszert kipróbálni, megtapasztalani általában egy hét túl rövid idő.
Ha túl ritkán találkozunk, akkor pedig nem tartjuk aktívan a témát, és tapasztalatom szerint az a kliensben nagyon dolgozik, alig várja, hogy továbblendüljön benne.
Bár gondolom arra volnál a legjobban kíváncsi, hogy zajlik egy négyszemközti ülés, mi történik ott, erre nem tudok konkrét választ adni.
Minden kliens és minden helyzet más, -bár vannak hasonló célok,- ezért az ülések is változatosak, akár egy folyamaton belül is.
Bár a coaching alapvetően egy beszélgetés a coach és kliense között, ez nem azt jelenti, hogy csak beszélgetünk. (Illetve, amit sokan gondolnak, hogy csak kérdezek. Bár valóban sok kérdést kell feltenni ahhoz, hogy a válaszokhoz, s a megoldáshoz juss.) Gyakorlatokat is szoktam hozni, szimulációt, felállós-eljátszós, helyzetből kilépőset is, sok kliensem nagyon vizuális, ezért sok vizualizálással is élünk, de akár post-it falat is csinálunk, ha arra van szükség. Arra figyelek, hogy kimozdítsalak a helyzetedből, hogy megéld azt több szemszögből is. De csak olyan gyakorlatot csinálunk, amiben benne vagy. Ha csak beszélgetnél, akkor beszélgetünk. Emellett tükröt tartok, hogy felismerd a működésed és nagyobb önismeretre tegyél szert.
Előfordul, hogy az adott helyzetedben segít, ha technikát, eszközt, módszertant mutatok, és annak használatával közelebb jutsz a megértéshez, a célodhoz.
Az ülések között kipróbálhatod ezeket, s a következő ülésen egyeztetjük, mi sikerült, mi ment jól, s mi az, ami még nehezebb, mire erősítsünk.
Lesz egy pont, amikor már úgy érzed, hogy önállóan is menni fog. Megvan az önismereted, tiszta a célod, a stratégiád, van önbizalmad, kezdeti sikerek is, és erőd is hozzá. Ekkor eljutottunk a folyamat végére.
A coachingban nincs teljesítmény kényszer, annyi alkalmat szánunk rá, amennyi számodra elhozza a magabiztosság érzését.
A folyamat általában 6-10 alkalmas.
Az is előfordulhat, hogy menet közben kitisztul, hogy nem is az eredeti cél az “igazi”, találsz valami számodra fontosabbat.
Lezárás
Az utolsó alkalom arról szól, hogy honnan hova jutottál, milyen felismeréseid voltak, mivel lettél több, és persze, hogy elérted-e a célodat.
A teljes folyamatot, tanulást tudatosítjuk, esetleg pár kocka még a helyére kerül, hogy kerek egész legyen, érzésre is. S egyeztetjük, hogyan marad fenn az a siker, az a tanulás, amelyet elértél.